-
A zase ty Velikonoce! Nádivka a beránek
Každý rok říkám, že už letos nebudu péct. Že si dám pauzu, že to nechám být. Ale pak to přijde – první zprávy, „budeš dělat toho svého beránka?“ nebo „doufám, že bude zase nádivka jako loni!“A tak peču. A ráda. Protože vím, že to k těm svátkům prostě patří. Protože to voní domovem a vzpomínkami. A hlavně proto, že to dělá radost těm, které mám nejradši. Už je to taková moje tradice – stejně jako se na Vánoce peče cukroví, tak na Velikonoce u nás nesmí chybět nadýchaný beránek a poctivá velikonoční nádivka. A protože vím, že nejsem sama, kdo rád vytváří „hejj“ (tu správnou sváteční pohodu), přidávám sem své…
-
Ukázkový jídelníček pro ženu 50+
Asi mi dáte za pravdu, že v každém věku s naše tělo žádá tak trochu jiný režim a stravu. Podle výživové poradkyně Jany jídelníčkem, který přizpůsobíme svému věku, pozitivně ovlivnit zdraví. „Náš jídelníček může opravdu výrazně ovlivnit vitalitu, hormonální rovnováhu, trávení i udržení váhy. S věkem se zpomaluje metabolismus, klesá hladina estrogenů, zvyšuje se riziko osteoporózy a srdce i střeva jsou citlivější. Proto je důležité jíst vyváženě, s důrazem na bílkoviny, vápník, zdravé tuky, vlákninu a minimum jednoduchých cukrů,“ tvrdí výživová poradkyně, která pro nás sestavila jeden ukázkový denní jídelníček. Takto nějak by měl milé dámy, vypadat: Denní jídelníček pro ženu 50+ může vypadat takto: (Výživný, dietní, podporující hormony, kosti,…
-
Ve světové kuchyni: gastro výlet do Španělska
Miluji Španělsko a jejich jídla – pokaždé se těším na jamón, čerstvé mořské plody a další dobroty. Při své poslední návštěvě, kdy jsem se konečně podívala i do Barcelony, jsem opět zažila gejzír skvělých chutí a doporučuji každému, kdo tam zavítá, aby ochutnal španělské speciality. A samozřejmě si nezapomeňte dát sklenku sangrie! Španělská kuchyně je velmi rozmanitá, vychází z lokálních surovin a klade velký důraz na čerstvost a kvalitu. Každý region má své vlastní speciality, ale některé pokrmy najdete po celém Španělsku. Vypíchla bych ty, které jsem ochutnala a doporučuji. Mořské plody a ryby Španělé milují mořské plody a mezi nejoblíbenější patří kalamáry. Můžete je ochutnat smažené v těstíčku (calamares…
-
Jak zachránit jídlo aneb i zkušené kuchařce se stane průšvih
S věkem jsem udělala zkušenost, že když máte den blbec, je nejlepší nedělat nic. Protože, kdo nic nedělá, nic nezkazí. To platí i v kuchyni. I tam se může stát, že se něco nepovede tak, jak by mělo. Nevadí. Většinou se dá nepovedené jídlo zachránit. Hovězí maso ne a ne změknout Když je maso stále jako podrážka přidejte do vody lžíci vodky nebo rumu a maso během krátké doby změkne. Přitom se nemusíte bát, že bude v jídle budete cítit alkohol, protože alkohol se vždy vyvaří. Sražená omáčka Někdy se prostě stane, že se omáčka srazí a vy ani nevíte proč. Zkuste ji napravit špetkou kypřicího prášku nebo lžičkou studené vody nebo smetany,…
-
Tvaroh jako dobrý spojenec zdraví po padesátce
Tvaroh je sice docela obyčejná potravina, ale velmi důležitá v kuchyni každého, kdo se po padesátce snaží udržet zdraví, sílu a vitalitu. Osobně tvaroh konzumuji v hojném množství na mnoho způsobů sladkých i slaných, v podstatě je součástí mých snídaní každý den. Je to zdroj kvalitních bílkovin, vápníku a živin. Pomáhá s udržením další svalové hmoty, ale i se zdravím kostí, trávením a celkovou regenerací organismu. Jak moc prospívá zdraví, jaký kupovat a jak ho jíst, abyste si pochutnali? Proč by měl být tvaroh v jídelníčku padesátníků? Po padesátce dochází přirozeně k úbytku svalové hmoty a kostní hustoty. Právě tvaroh, bohatý na kaseinové bílkoviny, pomáhá tyto ztráty zpomalit. Obsahuje také vápník, který…
-
Vyzkoušela jsem kuřecí supreme
Spojení šťavnatého kuřecího masa, jemného celerového pyré a bylinkového másla je naprosto dokonalé. Za mne dávám tomuto jídlo deset z deseti. A to i proto, že nejde o žádnou kalorickou bombu. Ingredience (2 porce) Kuřecí nejvyšší: Celerové pyré: Bylinkové máslo: Postup 1. Příprava bylinkového másla 2. Celerové pyré 3. Kuřecí nejvyšší 4. Servírování Na talíř dejte celerové pyré, na něj položte kuřecí supreme a přidejte plátek bylinkového másla, které se krásně objeví. Můžete ozdobit čerstvými bylinkami a podávat s lehkým salátem. Dobrou chuť!
-
Trendy v jídle od 50. let až do současnosti
Pamatujete, jak a z čeho vařila vaše babička a jaké rituály byly tenkrát běžné? Víte, co frčelo v osmdesátkách a co je to plant-based strava? 50. a 60. léta: Tradiční domácí kuchyně 70. a 80. léta: Zdravá výživa a diety 90. léta a 21. století: Diverzita a globalizace Současné trendy
-
Jak šel čas s názory odborníků na zdravou výživu a diety
Taky se vám někdy zdá, že před pár lety byla nějaká potravina zatracována pro škodlivé dopady na naše zdraví a dnes je tomu naopak? Proč se například neměla jíst vajíčka a jak se věřilo, že mrkev zlepší noční vidění. 50. a 60. léta: Tuk jako nepřítel V této době se věřilo, že tuky jsou hlavními viníky obezity a kardiovaskulárních onemocnění. Tuky byly demonizovány a doporučovalo se jejich výrazné omezení ve stravě. V 50. letech se věřilo, že konzumace mrkve zlepšuje noční vidění. 70. a 80. léta: Objev sacharidů Pozornost se začala přesouvat z tuků na sacharidy, zejména na rafinované cukry. Zjistilo se, že nadměrná konzumace jednoduchých cukrů může vést k…
-
Čočkové kari s rýží předčilo mé očekávání
Tohle jídlo jsem vařila úplně poprvé. Na recept jsem narazila náhodou, a zaujal mě natolik, že jsem se rozhodla ho zkusit. A výsledek? Nejenže je jídlo rychle uvařené, ale kombinace červené čočky, koření, rajčat a kokosového mléka je prostě eňo ňuňo. Budete potřebovat (pro 4 porce): Jak připravit: Dejte vařit rýži. Na oleji orestujte nadrobno nakrájenou cibuli a česnek. Přidejte kari pastu, kurkumu a římský kmín, pasírovaní rajčata a krátce opečte. Mezitím uvařte červenou čočku, kterou přidejte do směsi. Nakonec osolte a opepřete dle chuti. Hotové kari podávejte s vařenou rýží a ozdobte čerstvým koriandrem. Tipy: Jak je jídlo výživné? Kalorie: Záleží na množství použitého oleje, kokosového mléka a dalších…
-
Gastro zážitek v legendární pražské cukrárně
Vždy když jsem procházela Vodičkovou ulicí kolem cukrárny Myšák, slibovala jsem si, že se sem musím jednou podívat. Po mnoha letech, kdy jsem tuhle klasiku navštívila v době mého dětství s babičkou, která si potrpěla na styl a kvalitu. Teprve před samým koncem roku 2024 jsem konečně po více jak čtyřiceti letech vstoupila do oblíbené cukrárny nejen mé babičky. Na místo jsme se synem chvilinku čekali. Tak moc je oblíbená i dnes? A bude to opravdu stát za to? Slyšela jsem, že tu zákusek a kávička vyjde skoro jako levnější obědové menu. A přitom slávu zažíval Myšák už první republiky. Tehdy sem chodili osobnosti jako Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo dokonce i…
