
I po menopauze chci být v kondici. Není to zadarmo, ale pořád to jde
Ve dvaceti jsem se o zdraví moc nestarala. Bylo to přece tak samozřejmé. Ve třiceti jsem se chtěla stát maminkou, tak jsem přestala kouřit a zásobovala své tělo vitaminy. Ve čtyřiceti jsem se snažila uzdravit z blbé nemoci, zpomalila a eliminovala stresy. A teď, když je mi padesát, myslím na své zdraví každý den, i když občas hřeším. Ale snažím se hlídat míru a držet se hesla: Zlatý střed.
Po menopauze klesá hladina estrogenu, což může ovlivnit metabolismus, zdraví kostí a bohužel se zvyšuje i riziko srdečních onemocnění. Jak jsem byla překvapená, kdy mi při jedné z preventivních kontrol naměřili vyšší hodnoty cholesterolu a paní doktorka mi pro jistotu napsala léky.
S věkem a taky tím vším čím jsem si prošla (o mé zkušenosti s rakovinou můžete číst tady) jsem měla potřebu se o sebe a své zdraví starat víc než kdy jindy. Kromě zdravého stravování s občasnými hříchy jsme si do jídelníčku přidala doplňky stravy v podobě vitaminů a minerálních látek. Považuji to od určitého věku za nutnost, ať si kdo chce, co chce říká.
Co jsem přidala už před padesátkou a co ještě se snažím pro své tělo a duši dělat?
- Vitamin D užívám kromě prázdnin po celý rok. Pro zdraví kostí, na imunitu, zuby i svaly, ale i na náladu v době, kdy je minimum slunečního svitu. Po menopauze jsme náchylnější k osteoporóze, takže je důležité také zařadit potraviny bohaté na vápník nebo ho doplňovat pomocí tabletek.
- Dbám na to, abych měla ve stravě vlákninu. Pomáhá zlepšit trávení a snížit riziko srdečních onemocnění. Pečivo jím celozrnné, snažím se jíst dost ovoce, zeleniny a luštěnin. Vláknina se dá sice pořídit jako doplněk stravy, nicméně pokud nemáte problém jíst pravidelně zeleninu a luštěniny, není to nutné.
- Od konce prázdnin přidávám vitamin C, který je dobrý ne imunitu, ale taky jako prevence srdečních onemocnění, předchází nedostatku železa. To jen ve stručnosti. Osobně mi vitamin C ve zvýšené dávce dodává energii. Chtěla jsem vyzkoušet i vysoké dávky podávané intravenózně, ale bohužel jako astmatik, nemůžu.
- Vápník – jistě je dobré vzhledem ke zdraví kostí (po menopauze se rychleji ztrácí kostní hmota, což zvyšuje riziko osteoporózy) užívat vápník. Já miluji tvaroh, který pravidelně snídám. Užívám si ho nasladko i naslano. Připravuji z něj moc dobré pomazánky – s pažitkou a vařeným vejcem, nebo podle receptu od kamarádky s pažitkou, rajčatem a okurkou. Nasladko ho mám ráda s nejrůznějším ovocem, skvělý je třeba se skořicí a s na kostičky nakrájeným jablkem.
Jednou až dvakrát za rok si naordinuji chlorelu. Je to skvělý antioxidant a povzbudí energii. Ideální je užívat ji na jaře.
Snažím se hýbat
Pravda, tady trochu narážím, ale snažím se. Než jsem se stala mámou a odstěhovala z Prahy, pravidelně jsem chodila cvičit, i když mě to nebavilo. Nejradši mám přirozený pohyb venku – chůze, jízda na kole, plavání. Díky tomu, že máme psa, nejčastěji provozuji chůzi. Ale odborníci radí silový trénink a kardio pro zdraví srdce, kostí a svalů. A samozřejmě udržení zdravé váhy. O tom, jak hubnu bych skoro mohla psát romány. Zvlášť po menopauze, která byla u mne rychlá a brzká.
Psychická pohoda
Být v pohodě považuji nejen v tomto věku za klíčové. Pryč se stresem, rozčilováním se, negativní energií. To je heslo, kterým bychom se měli řídit nejen v padesáti, ale celý život. I když je to někdy těžké, jindy nemožné, věřím, že je to pro dobrý život nutností.
Určitě by se té péče sneslo více, tohle je základ, který by nám zralým holkám neměl v péči o zdraví chybět.
Vaše Fifty

