Příběhy a proměny

Padesátka na cestách: Barcelonu si zamilujete, nebo taky ne

Barcelona pro mě byla roky vysněným městem. A když se blížily moje narozeniny, řekla jsem si: teď nebo nikdy. Navzdory okolnostem jsem se rozhodla řídit novým heslem: „Nic neodkládat, sny si plnit.“

Barcelona jako Praha?

Než se pustím do samotného vyprávění a přidám pár tipů a itinerář, který nám pomohl s orientací, zmíním jednu věc: moje paní doktorka, se kterou během kontrol astmatu často cestujeme víc slovem než tělem, označila Barcelonu za město podobné Praze či Vídni. Prý ji nijak zvlášť nezaujala. Sagrada Familia ji dokonce děsila. To mě samozřejmě jen více navnadilo, jak tohle španělské město plné turistů vnímám já.

Cesta s batohem

Letěli jsme se synem se společností Vueling. Všechno proběhlo hladce. Každý jsme měli jen příruční zavazadlo pod sedadlo – na pět dní naprosto dostačující. Svoboda necestovat s kufrem? K nezaplacení.

Hotel přes mobil

Hotel jsem rezervovala přes Booking – doporučuju, často nabízí výhodnější ceny přes aplikaci než přes web. Měli jsme štěstí: výhodná nabídka a navíc taxi z letiště zdarma. Řidič Edgar nás dopravil až před hotel – bez problémů.

Hotel byl kousek od Sagrady Famílie a stanice metra. Pokoj byl malý, ale čistý, moderní a s balkonem. Ulice byla rušnější, ale nijak dramaticky. Na přespání a sprchu ideální.

Pohyb po městě

Doporučuji Hola Barcelona Card – koupíte online, vyzvednete na místě. Funguje na metro, autobusy, tramvaje a hlavně i na letištní linku. Čtyřdenní karta stála 30,96 EUR – kuoupíte levněji na stránkách TMB (barcelonský dopravní podnik). Po zaplacení vám přijde e-mail s kódem, který zadáte v automatu v metru.

Začínáme na La Rambla

Naší první zastávkou byla tržnice La Boquería na slavné La Rambla. Cesta metrem byla pohodová, atmosféru zpestřili pouliční hudebníci. La Rambla sama o sobě na mě velký dojem neudělala – turistů moře. Ale tržnice? Skvělá! Ovoce, šťávy, tapas s jamónem a ovčím sýrem – prostě chuťový ráj.

Park Güell – mozaiková pohádka

Odpoledne jsme zamířili do Parku Güell. Vstupenky jsem koupila předem – doporučuji! Park je nádherný: mozaikové lavičky, výhledy, architektura jako z jiného světa. Gaudího rukopis je tu nepřehlédnutelný.

Narozeniny ve velkém stylu

Na narozeniny jsme si dali snídani v pekárně 365 Café – skvělé sladké i slané pečivo, výborná káva. Cestu metrem zpříjemnili další hudebníci. Tanec v podchodu? Pro Španěly běžné, pro mě nádherné.

Vystoupili jsme na Barcelonetě, prošli přístaviště a neplánovaně zamířili do akvária. Prošli jsme podmořským tunelem se žraloky, krmili rybičky dudlíkem – prostě milý zážitek.

Pak nákupy v Maremagnum, oběd v restauraci Xup Xup přímo u pláže (doporučuji chapitos a paellu!) a odpočinek s masáží nohou na plážové dece. Později jsme navštívili Sagradu Famíliu – večerní vstup byl skvělý tah. Zvenku pohádková, uvnitř dechberoucí, svěží prostor s překvapivě příjemným klimatem. Úryvek z Otčenáše v 50 jazycích, včetně češtiny, nás dojal.

O Sagradě trochu víc

  • Architekt: Antoni Gaudí
  • Zahájení stavby: 1882
  • Předpokládané dokončení: snad 2026 (sto let od Gaudího smrti), zpožděné kvůli pandemii
  • Styl: gotika, modernismus, přírodní organické tvary
  • Tři fasády: Narození, Utrpení, Sláva (poslední ještě rozestavěná)
  • Po dokončení bude mít 18 věží, nejvyšší 172,5 m

Ve světové kuchyni: gastro výlet do Španělska

Montjuïc a gotická čtvrť

Další den jsme vyrazili na kopec Montjuïc – lanovkou nahoru, autobusem k hradu. Zahrady, výhledy, klid. Dolů jsme jeli pozemní lanovkou v rámci Hola karty. Poté jsme prošli pláž Bogatell (klidnější než Barceloneta), dali si skvělý oběd a odpoledne jsme věnovali gotické čtvrti. Den jsme zakončili projížďkou na ruském kole u moře.

A pak už jen rozloučení

Poslední den jsme se ještě trochu potoulali centrem, naposledy nasedli na metro a vyrazili na letiště. Loučení nebylo lehké.

A co Španělé?

Přátelští, pohodoví, vnímaví. Oproti nám jakoby s větším nadhledem. Je to moje čtvrtá návštěva Španělska a pokaždé mám podobný pocit – lidé tu prostě víc žijí přítomným okamžikem.

Na cesty si balím aplikace. Jsou užitečné a ušetřím

Tip: Nejlepší doba na návštěvu Barcelony

Duben a říjen – příjemné počasí, méně turistů než v létě, ale stále živé město.


Itinerář 5 dní v Barceloně (inspirativní verze)

Den 1
Přílet – ubytování poblíž Sagrady Famílie
Večerní procházka a tapas v místním baru

Den 2
Dopoledne: Casa Batlló, La Pedrera
Poledne: Park Güell
Odpoledne: Sagrada Família (s audioprůvodcem)
Večer: Flamenco show (Tablao de Carmen / Los Tarantos)

Den 3
Barceloneta, přístav, akvárium / muzeum katalánské historie
Oběd na pláži
Gotická čtvrť a Plaça Reial

Den 4
Dopoledne: nákupy (Passeig de Gràcia / vintage / Maremagnum)
Večer: tapas tour nebo relax u moře

Den 5
Ráno: FC Barcelona Museum, lanovka na Montjuïc
Oběd s výhledem / návrat do centra
Odpoledne: poslední káva a odlet


Cestovní tipy:

  • Hola Barcelona Card – kupte online předem
  • Vstupenky na památky – rezervujte online (Park Güell, Sagrada, Casa Batlló)
  • Pohodlná obuv – Barcelona je kopcovitá a chodí se hodně
  • Večerní vermut nebo sangría – doporučuji čtvrť El Born nebo Gràcia
Sdílet na Facebooku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *