Příběhy a proměny

Slavná můžu být až po padesátce. Tyhle ženy jsou toho důkazem

Už delší čas přemýšlím, jestli je možné stát se úspěšnou v padesáti nebo dokonce v pozdějším věku. Myslím přitom na spisovatelku Květu Legátovou, která získala Státní cenu za literaturu za román Želary až ve svých cca 82 letech. A tak pátrám, objevuji a čtu příběhy žen, které inspirují a potvrzují, že věk je jen číslo. A víte co, všechny jsme úžasné a skvělé, i když nejsme zrovna tolik slavné, jako třeba tyhle…

Není to tak dlouho, co jsem zhlédla film Nyad. Neskutečná síla, odhodlání, vůle nevzdat to a jít si za svým cílem ženy, která ve svých Diana Nyad 64 let jako první člověk přeplavala bez ochranné klece mezi Kubou a Floridou, což je vzdálenost přes 177 km. A nebylo to hned napoprvé, dokončila až na pátý pokus a prokázala neuvěřitelnou odolnost a odhodlání. Film vřele doporučuji.

Příběh Susany Boyle z anglického talentu asi znáte. I ona je příkladem, že talent, píle a odvaha přeje všem bez ohledu na věk. Susan Boyle se stala hvězdou ve věku 47 let, kdy se objevila v soutěži Britain’s Got Talent a ohromila svět svým hlasem. Její první album, vydané po padesátce, se stalo nejprodávanějším debutovým albem všech dob ve Spojeném království.

I ve světě módy se lze posadit po padesátce. To se stalo Vere Wang, která je známá svými luxusními svatebními šaty. . Předtím pracovala jako novinářka a redaktorka, ale svou první kolekci svatebních šatů uvedla až ve svých 40 letech a mezinárodně proslula až po padesátce.

Prorazit jako autorka knih je možné i v pozdějším věku. Nejen Legátová, ale i Laura Ingalls Wilder je autorkou slavné série knih Malý domek na prérii, kterou začala psát až po svých 60. narozeninách. Její knihy se staly základem americké literatury a inspirovaly celé generace čtenářů. Další slavnou spisovatelkou, která se stala významnou literátkou až po padesátce je Toni Morrison, která je laureátkou Nobelovy ceny ataké získala Pulitzerovu cenu za svůj román Milovaná.

Teprve v 45 letech založila Mary Kay svou kosmetickou společnost Mary Kay Inc. Po padesátce její podnik rychle rostl a stal se jedním z největších kosmetických impérií na světě.

Julia Child je zase americká kuchařka, autorka a televizní osobnost se stala slavnou díky svému prvnímu televiznímu pořadu „The French Chef“ ve věku 50 let. Předtím strávila roky učením se francouzské kuchyně a psaním kuchařských knih.

A i slavnou malířkou se můžete stát v pozdějším třeba až důchodovém věku. Jako třeba Grandma Moses začala malovat v 78 let, když už se kvůli artritidě nemohla věnovat svému předchozímu zaměstnání. Stala se jednou z nejslavnějších amerických lidových malířek a její díla byla vystavena po celém světě.

A i v českém prostředí máme mnoho žen, které svoji slávu začali prožívat až s nebo po padesátce. Třeba herečka Eva Holubová, která se do podvědomí diváků zapsala až po čtyřicítce. Nebo spisovatelka Alena Morštajnová, která svou spisovatelskou kariérou začala Slepou Mapou, kdy jí bylo padesát let.

Tak úspěchům zralých žen ZDAR 😊

Sdílet na Facebooku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *